Materac to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego łóżka. To od niego w głównej mierze zależy komfort naszego snu i odpoczynku, dlatego warto za wszelką cenę odpowiednio go pielęgnować i nie narażać na uszkodzenia, aby służył przez wiele lat po zakupie i pozostał jak najdłużej w idealnym stanie. W poniższym poradniku dowiesz się jak dbać o materac do spania, dlatego już dziś skorzystaj z rad i wskazówek naszych ekspertów, dzięki którym z pewnością przedłużysz możliwość użytkowania wybranego modelu. Zapraszamy do lektury!

Regularne obracanie materaca

Warto pamiętać o regularnym obracaniu materaca, co pozwala uniknąć trwałych odkształceń obniżających komfort użytkowania. Jeśli jest taka możliwość w posiadanym modelu należy zmieniać jego pozycję nie tylko w poziomie, ale również w pionie, czyli zewnętrzną stronę zamieniać na wewnętrzną i odwrotnie (obrót o 180 stopni). Najlepiej wykonywać tę czynność 3-4 razy w roku.

Używanie odpowiedniego pokrowca i unikanie narzuty

Bardzo przydatnym akcesorium jest pokrowiec ochronny na materac do spania, który chroni go przed zabrudzeniem i wilgocią. Jego dużą zaletą jest fakt, iż można go szybko i łatwo odświeżyć przez pranie w pralce automatycznej. Matę warto zmieniać raz na 2-3 lata, a prać raz na 2 miesiące. Na materac konieczne jest także stosowanie prześcieradła stanowiącego dodatkową warstwę ochronną. Ponadto warto unikać narzut na łóżko, które są przeszkodą dla ujścia ewentualnej wilgoci, gdyż często są wykonane z grubszego i słabo przepuszczalnego materiału.

Wietrzenie i odkurzanie materaca do spania

Równie istotne jest regularne wietrzenie i odkurzanie materaca do spania w celu usunięcia kurzu i zabrudzeń, które mogą wniknąć w strukturę poszycia. Aby zapewnić odpowiednią wentylację warto często choć na kilka chwil zdejmować pokrowiec, dzięki czemu dłużej zachowa swoje właściwości

Ogranicz dzieciom skakanie po materacu

Dzieci uwielbiają skakać po materacach, jednak tego rodzaju zabawy mogą zdecydowanie negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Warto zatem ograniczyć pociechom taką formę rozrywki, gdyż mogą w ten sposób odkształcić materac, a także uszkodzić sprężyny czy piankę.

Jak często wymieniać materac na nowy?

Niekiedy nie obejdzie się bez wymiany materaca do spania na nowy, gdyż każdy element prędzej czy później się wysłuży. Ponadto jego zmiana jest również ważna pod względem higieny i jednoczenie uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim najważniejszym z nich jest jakość. Im wyższa, tym wybrany materac z pewnością dłużej posłuży. Ponadto liczy się również waga osób śpiących na danym materacu, gdyż im większy ciężar, tym szybciej będzie się zużywał i wymagał wymiany. Ponadto podczas snu każdy z nas poci się i tym samym materac narażony jest na wilgoć, dlatego im bardziej nasilony ten problem, tym szybciej konieczna będzie wymiana. Kondycja materaca zależy również od odpowiedniej pielęgnacji i dbałości, dlatego skorzystanie z powyższych rad jest doskonałym rozwiązaniem. Ponadto podczas porannej pobudki, jeśli czujemy się niewyspani, a sam materac nie jest już tak wygodny jak tuż po zakupie to znak, żeby pomyśleć o wymianie. Jeśli jednak spełnia on swoją rolę to najlepiej zmieniać go raz na 10 lat.

Produkt dodany do porównania.
Produkt dodany do listy życzeń