Spokojny i relaksujący sen jest podstawą zdrowego życia. Szczególnie ma to znaczenie dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa, dla tych, którzy nie wysypiają się zbyt dobrze lub cierpią na bezsenność. W takim przypadku pomoże dobrze dobrany materac. Tak naprawdę wybór odpowiedniego wariantu jest dosyć trudny, gdyż w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów i często bez rady eksperta nie wiemy, na jaki model postawić. Cel każdego jest jednak jeden - zdrowy, wygodny wypoczynek. W takim razie, jaki materac wybrać? Osoby ze schorzeniami kostnoszkieletowymi powinny rozważyć zakup ortopedycznego lub rehabilitacyjnego. Z kolei u osób zdrowych jest to już bardziej kwestia indywidualna, dopasowana do potrzeb użytkownika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Dobrze dobrany materac powinien mieć kilka istotnych cech, które sprawią, że sen będzie bezbolesny, relaksujący i regenerujący siły po męczącym dniu. Oto najważniejsze z nich:

  1. Strefy twardości materaca – zawiera on zazwyczaj 3, 5 lub 7 stref twardości, które pomagają dopasować jego kształt do pozycji leżącego, zapewniając odpowiednie ułożenie ciała podczas snu. W ten sposób zmęczone mięśnie odpoczną, a kręgosłup przyjmie właściwą pozycję. Strefy podpierają głowę, szyję i barki, lędźwie, biodra, uda, łydki oraz stopy. Aby zapewnić odpowiedni wypoczynek, materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Należy dopasować go do wzrostu, budowy ciała i jego wagi, a także do pozycji, w jakiej użytkownik śpi.
  2. Ilość materacy do łóżek dwuosobowych – niekiedy lepszym wyborem w przypadku materacy do łóżek dwuosobowych będzie nie jeden, a dwa różne, które zapewnią odpowiedni wypoczynek każdemu z użytkowników i będą dostosowane do ich budowy ciała, pozycji snu oraz innych czynników.
  3. Rodzaj materaca – każdy rodzaj materaca posiada cechy, które wpływają na jakość snu, przez co można dokonać wyboru zgodnego z indywidualnymi potrzebami. Główne rodzaje to:
  4. piankowe – duża elastyczność i plastyczność, dzięki której dostosowują się łatwo do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie podczas snu;
  5. lateksowe – mają właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, co sprawia, że ich powierzchnia jest hipoalergiczna. Sprawdzą się przede wszystkim dla alergików oraz osób ze schorzeniami dróg oddechowych lub problemami skórnymi. Są trwałe i wytrzymałe;
  6. sprężynowe (w tym kieszeniowe) – zazwyczaj są tańsze i lżejsze. Stanowią podporę dla ciała śpiącego poprzez nacisk punktowy wywierany na sprężyny. Nie odkształcają się i zapewniają odpowiednią wentylację dzięki odstępom pomiędzy sprężynami.

Zastanawiając się, jaki materac wybrać, warto rozważyć powyższe czynniki i dopasować je tym samym do swoich potrzeb oraz preferencji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania
Produkt dodany do listy życzeń