Skąd bierze się alergia i dlaczego materac jest tak ważny

Wybór odpowiedniego materaca antyalergicznego to nie lada wyzwanie, szczególnie dla alergików. Ostatnimi czasy występowanie alergii postępuje tak szybko, że dla Nas powoli staje się już to normalnością (jak zmiany klimatu). Niestety, alergia to coraz częstsza i mocno postępująca przypadłość naszych czasów. Alergia może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Brak odpowiednio czystego powietrza, śmieciowe jedzenie czy zbyt duża dbałość o czystość w mieszkaniu skutkuje lawinowym wzrostem alergii. Najczęściej problemy z każdym rodzajem uczuleń można spotkać u dzieci (ale nie tylko), praktycznie, narażona jest każda grupa ludzi. Dlatego renomowani producenci materacy do sypialni bardzo przykładają wagę do produkcji specjalistycznych modeli o najwyższych właściwościach przyjaznych alergikom. Wykorzystują do tego najnowsze rozwiązania i innowacyjne technologie. Jednakże, użyte do produkcji surowce i technologie nie są tanie, Wbrew ogólnej tezie, to najczęściej  materiały naturalne najbardziej uczulają, a nie najwyższej jakości produkty syntetyczne, posiadające kluczowe certyfikaty antyalergiczne.

Oczywiście przed wprowadzeniem na rynek materaca skierowanego przede wszystkim dla osób z alergią, każdy nowy model jest dokładnie przetestowany i przebadany. Głównym celem badań jest uzyskanie certyfikatów, deklarujących o skuteczności przeciw uczuleniowej.

Z myślą o alergikach przygotowaliśmy poniższy poradnik, w którym Dowiesz się, jaki materac antyalergiczny wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu. Zatem już dziś skorzystaj z naszych rad i zadbaj o zdrowy sen!

Alergia – poznaj jej najczęstsze źródła

Do najczęstszych źródeł alergii należy przede wszystkim zaliczyć:

 • kurz - na powierzchni materaca
 • roztocza - pod i na powierzchni materaca
 • pyłki - różnego rodzaju pyłki z drzew oraz roślin osiadających na materacu
 • pleśń - atakująca materac, szczególnie w wilgotnych sypialniach
 • grzyby - częsty przypadek wilgotnych materaców
 • toksyny - bardzo groźne substancje (rakotwórcze) powstające
  • przy zbyt długiej eksploatacji materaca, nawet jeśli jest to wysokiej klasy materac na alergię
  • przy dużej i bardzo dużej wilgotności powietrza w sypialni

W ich drobinkach znajduje się niezliczona ilość substancji uczulających, gdyż idealnymi warunkami do rozwoju roztoczy jest ciepło i wilgoć, dlatego też łóżko, a konkretniej pościel i materac, są dla nich doskonałym środowiskiem do bytowania.

Ponadto kolejnym źródłem alergii objawiającej się łzawieniem oczu, katarem, kaszlem, kichaniem czy trudnościami z oddychaniem, jest pleśń. Jej zarodki nie są zauważalne gołym okiem, dlatego warto o tym pamiętać i odpowiednio dbać o pielęgnację materaca, a w razie potrzeby go wymienić. Ponadto niezwykle istotny jest wybór antyalergicznego modelu, który do minimum obniży ryzyko pojawienia się alergii.
Materac antyalergiczny ma wiele zalet, gdyż zmniejsza ryzyko alergii i pojawienia się chorób skóry, a także jest doskonały dla dzieci i noworodków. Ponadto tego rodzaju modele wyróżniają się dużą trwałością, dzięki czemu stanowią znakomitą inwestycję na długie lata, a także zapewniają niezrównaną wygodę ze względu na odpowiednie wypełnienie. Należy również pamiętać o wariantach, których warto unikać. Wśród nich można wymienić materace z dodatkiem, trawy morskiej, wełny czy końskiego włosa. Tego rodzaju wersje są narażone na szybki rozwój roztoczy, pleśni i grzybów.

Najpopularniejsze materace antyalergiczne

Warto poznać najpopularniejsze rodzaje materacy antyalergicznych oraz ich właściwości, aby wybrać idealny model dla siebie. Do najpopularniejszych z nich należą warianty lateksowe, wykonane z syntetycznych materiałów, które są znacznie lepszym wyborem dla alergików niż naturalne surowce. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe nacięcia poprawiające wentylację i przepuszczalność powietrza, gdyż takie rozwiązanie zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz materaca dla alergika. Kolejną propozycję stanowią modele: piankowe kieszeniowe, wykonane z najwyższej jakości pianki wysokoelastycznej lub termoelastyczne, które często wyposażone są w dodatkowe systemy wentylacyjne, zapewniające odpowiednią temperaturę, co ogranicza rozwój roztoczy w jego wnętrzu. Dodatkowo warto zastosować pokrowiec bambusowy, który można często prać i tym samym zachować najwyższy poziom higieny, niezbędny w przypadku alergików.

Materac antyalergiczny ma wiele zalet, gdyż zmniejsza ryzyko alergii i pojawienia się chorób skóry, a także jest doskonały dla dzieci i noworodków. Ponadto tego rodzaju modele wyróżniają się dużą trwałością, dzięki czemu stanowią znakomitą inwestycję na długie lata, a także zapewniają niezrównaną wygodę ze względu na odpowiednie wypełnienie. Należy również pamiętać o wariantach, których warto unikać. Wśród nich można wymienić materace z dodatkiem włókna kokosowego, trawy morskiej, wełny czy końskiego włosa. Tego rodzaju wersje są narażone na szybki rozwój roztoczy, pleśni i grzybów.

Najlepsze materace dla alergika

Materace infolinia
 • Zastanawiasz się jaki materac wybrać dla dziecka
Nie czekaj, zadzwoń!
 • 222 44 11 22
9:00-19:00 / 7 dni w tygodniu

Skontaktuj się z Nami! a pomożemy Ci wybrać najlepszy materac kieszeniowy lub piankowy dla dziecka

Już 15 lat w Państwa domach!

Od 15 lat zajmujemy się tworzeniem i produkcją najbardziej wygodnych a zarazem najlepszych materacy dla dzieci, zarówno kieszeniowych, jak i piankowych do pokoju dziecięcego. Czego dowodem są otrzymane najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Nasze materace dla dzieci produkujemy na każdy wymiar.

+
JUŻ PONAD PIĘĆDZIESIĄT TYSIĘCY
Naszych materacy w tym dziecięcych: kieszeniowych i piankowych
do łóżek 80X200; 90X200; 120X200;
Zagościło w pokojach Państwa dzieci
Produkt dodany do porównania.
Produkt dodany do listy życzeń