Czy każdy pokrowiec od materaca można wyprać?

Na rynku możemy znaleźć kilkanaście rodzajów pokrowców stosowanych w materacach o różnym składzie użytych materiałów i dodatków jak np.: splotów z celulozy bambusowej, jedwabiu, kaszmiru czy ekstraktu z aloesu. Właśnie skład materiału z czego uszyty jest pokrowiec, przesądza o tym czy w ogóle można go wyprać czy nie. Praktycznie tak jak każdy materiał, także każdy pokrowiec można prać ale często z pewnymi ograniczeniami. Czasami tak bywa, że  po wyjęciu z pralki pokrowca i jego wysuszeniu może się okazać, że pokrowiec mógł się zwęzić, rozciągnąć lub ulec przetarciom. Przez to pokrowiec ponownie założony na materac może źle się układać lub będzie problem z jego ponownym włożeniem na materac. Dlatego przed zakupem materaca należy dokładnie zapoznać się z instrukcją lub zapytać sprzedawcy:

 • Czy pokrowiec można prać
 • Jeśli tak to czy w pralce czy może w pralni chemicznej
 • Jeśli jest możliwość uprania pokrowca w pralce to w jakiej temperaturze

Czy samo pranie pokrowca wystarczy by utrzymać higienę?

Może pytanie wydawać się śmieszne, ponieważ pierwszą myślą jaką nam przychodzi do głowy jest standardowe usunięcie zanieczyszczeń z pokrowca. Jednakże, jest jeszcze jeden problem o których często zapominamy to roztocza.
O ile podczas prania pokrowca pozbywamy się zanieczyszczeń, resztek potu i naskórka to roztoczy już nie koniecznie. Roztocza giną w temperaturze poniżej 10 stopni oraz powyżej 60 stopni. Najskuteczniejsza temperatura na szybką likwidację roztoczy to 90-100 stopni. Wysokogatunkowe pokrowce z powodu użytego wysokogatunkowego a zarazem delikatnego materiału nie nadają się do prania w temperaturach wyższych niż 40 stopni, więc problem z roztoczami nadal pozostaje. Tutaj przychodzi z pomocą kilka rozwiązań:

 • Użycie specjalnych preparatów do usuwania roztoczy, jednakże skład części tych preparatów mogą zawierać szkodliwe substancje dla zdrowia
 • Wystawić materac na mróz przez minimum 10 godzin ale takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne
 • Wypranie pokrowca odkurzaczem piorącym z gorącą parą ale takie działanie nie jest w 100% skuteczne
 • Najlepszym rozwiązaniem kupno materaca z pokrowcem o bardzo wysokiej gramaturze antyalergicznej owaty (ok 200gr)

Metody prania / odświeżania pokrowca

Pierwszym najważniejszym punktem jest sprawdzenie instrukcji a jeśli jej nie ma to poszukać metki na pokrowcu, z symbolami jak użytkować. Jeśli jakimś cudem nie znajdziemy żadnej informacji to ostatnim ratunkiem będzie telefon lub email do sprzedawcy. Niestety często się zdarza, że sprzedawcy też nie są w stanie udzielić odpowiedniej odpowiedzi. W tym przypadku jesteśmy zdani tylko na siebie a prać pokrowiec będziemy niestety metodą prób i błędów. Mamy do wyboru 4 sposoby: Pranie ręczne (najbardziej bezpieczne ale najmniej efektywne), Pranie w pralce (tu pojawia się dylemat w jakiej temperaturze), Oddanie pokrowca do pralni (jednakże, często pralnie nie biorą odpowiedzialności jak nie znają składu), Pranie odkurzaczem z gorącą parą (w tym momencie to dosyć bezpieczny i efektywny sposób uprania pokrowca).

 • Pranie ręczne - bezpieczne ale najmniej efektywne
 • Pranie w pralce - tu pojawia się dylemat w jakiej temperaturze, ponieważ zbyt niska temperatura nie usunie wszystkich zanieczyszczeń i roztoczy a wysoka może uszkodzić pokrowiec
 • Oddanie pokrowca do pralni - jednakże, często pralnie nie biorą odpowiedzialności nie znając składu pokrowca
 • Pranie odkurzaczem piorącym z gorącą parą -w tym momencie to dosyć bezpieczny i efektywny sposób uprania pokrowca
 • Posypanie pokrowca sodą oczyszczoną - bardzo skuteczny i bezpieczny sposób na odświeżenie pokrowca

Jak często prać pokrowiec?

Częstotliwość prania pokrowca uzależniona jest oczywiście nie tylko od stopnia jego zabrudzenia ale również od stopnia utrzymania higieny. Czasami tak bywa, że choć wydaje nam się, ze pokrowiec jest czysty to już niestety wymaga odświeżenia lub prania. Momenty w których pokrowiec należy często prać lub odświeżać (nawet co 3 miesiące): 

 • Zwierzęta: Wiadomo, że materac mogą odwiedzać zwierzęta, mały problem jeśli nie mają styczności z dworem, większy się zaczyna robić jeśli to pies, którego wyprowadzamy a potem nasz pupil zajmuje część materaca wyłącznie tylko dla siebie. Takie zwierzątko może przynieść na łapach różne niespodzianki związane z zanieczyszczeniem - łacznie z kleszczem lub innym robaczkiem na łapach
 • Dzieci: Często dzieci przychodząc z dworu, jeszcze przed standardową higieną, niezauważone skradają się do naszej sypialni trochę poskakać na materacu lub złapać lekką drzemkę.
 • Pot i brak osobistej higieny: Tego tematu chyba nie trzeba przedstawiać
 • Mocz: Dziecka, zwierzątka - tutaj bezwłocznie należy wyprać pokrowiec (przynajmniej jego część). O ile wypranie pokrowca niestanowi większego problemy to wyczyszczenie samego materaca już tak. Na szczęście dostępne są płyny neutralizujące zapach moczu

W przypadku utrzymania wysokiej higieny pokrowiec wystarczy tylko odświeżać a prać naprawdę w miarę uznania

Jak prać / odświeżyć pokrowiec od materaca

Pranie ręczne pokrowca

W miarę bezpieczny sposób na usuniecie zabrudzeń i zanieczyszczeń ale niestety mało efektywny. Pokrowiec podczas prania bardzo nasącza się wodą i przy tym robi się bardzo ciężki. Powieszenie takiego mokrego pokrowca bez odwirowania jest nie lada wyzwaniem. Musimy się liczyć z dużą kałużą oraz ryzykiem, że tak ciężki pokrowiec się podczas suszenia porozciąga na wszystkie strony. Przez co po założeniu na materac może być bardzo niedopasowany. Jedyną możliwość do powrócenia do poprzednich rozmiarów jest ponowne jego wypranie i odwirowanie w pralce.

Pranie pokrowca w pralce

Najczęstszy i w miarę efektywny sposób prania pokrowca. Jednakże, często nie czytamy instrukcji lub nie patrzymy na wszywki z etykietą. Każdy pokrowiec ma swoją strukturę, mieszankę materiału z którego jest zrobiony. Piorąc nie zgodnie z instrukcja producenta możemy bardzo łatwo zniszczyć pokrowiec. Zdarza się również tak, że nie mamy możliwości sprawdzenia instrukcji. Dlatego najważniejszą rzeczą przed rozpoczęciem prania pokrowca jest ustawienie temperatury nie więcej niż 40 stopni, bęben ma być całkowicie wypełniony (zazwyczaj wystarczy sam pokrowiec). Jeśli nie to należy dołożyć białe tkaniny nie posiadające żadnych wypustek, plastiku czy metalu. Prędkość wirowania nie ma tu znaczenia.

Pranie pokrowca w pralni

Decydując się na oddanie pokrowca do pralni, nawet podając instrukcję jesteśmy narażeni na jego uszkodzenie. Dlaczego tak się dzieję? mimo, że temperatura prania została nastawiona poprawnie? Pralnie piorą taki pokrowiec w bębnie z innymi rzeczami, posiadającymi często wypustki, metalowe lub plastikowe części. Jest na 100% pewne, że takie części będą uszkadzać pokrowiec, powodując jego przetarcia. Często zdąża się tak, że bęben nie jest do końca wypełniony i tak nasączony wodą ciężki pokrowiec uderza o jego ściany powodując rozciąganie materiału.

Pranie pokrowca odkurzaczem piorącym z gorącą parą

Jeden z najlepszych i bezpiecznych sposobów prania / odświerzania pokrowca. Dotyczy to oczywiście markowych odkurzaczy, które podczas prania nie powodują zamoczenia pokrowców. Dokurzacz z odpowiednio dobranym płynem piorącym i detergenem potrafią dosyć skutecznie wyprać pokrowiec. Dodatkowo wysoka para potrafi usunąć większość roztoczy. NIestety usuwanie roztoczy nie jest możliwe w 100% ponieważ większość roztoczy z głębi materaca przeżyje.

Posypanie na całym materacu sody oczyszczanej

Na materac sypiemy suchą sodę oczyszczaną i zostawiamy na ok 4 godziny. Po tym czasie odkurzamy materac. Rewelacyjny sposób na odświerzenie materaca pozbycie się części szkodliwych substancji wywłoujacych allergię.

Wystawienie pokrowca na mróz

Jednym z najskuteczniejszych sposób na pozbycie się roztoczy jest wystawienie pokrowca na mróż. Niestety aby w całości pozbyć sie roztoczy potrzebujemy minimum -10 stopni i kilku godzin. Jednakże kazda minusowa temperatura w mniejszym czy w większym stopniu usuwa roztocze

Produkt dodany do porównania.
Produkt dodany do listy życzeń