Sen jest bardzo ważny w życiu każdego z nas, dlatego dbanie o jego komfort jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. W celu wygodnego odpoczynku decydujemy się na łóżko wraz z materacem wyróżniającym się wieloma cechami, którym warto przyjrzeć się bliżej podczas zakupu. Jednym z najważniejszych parametrów materaca jest jego twardość. To od niej zależy komfort i wygoda w trakcie spędzania czasu w łóżku, dlatego w trakcie wyboru konkretnego modelu warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Jak zatem odpowiednio wybrać twardość materaca i od czego powinna być uzależniona? Odpowiedź znajdziesz w poniższych akapitach, które dokładnie wyjaśniają, dlaczego parametr ten jest tak istotny. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

Waga, wzrost i pozycja podczas snu mają ogromne znaczenie

Jednym z kryterium decydującym o poziomie twardości materaca jest wzrost i waga osób z niego korzystających. Cięższe osoby nie znajdą odpowiedniego dla siebie oparcia na miękkim materacu i na odwrót – szczuplejsze osoby będą odczuwać dyskomfort podczas leżenia na twardszym modelu. Właśnie z tego względu należy w pierwszej kolejności dostosować twardość materaca do krzywizn kręgosłupa oraz pozycji, w której lubimy sypiać i leżeć na co dzień, gdyż to właśnie od niej zależy rozkład ciężaru ciała. Dla osób, które często zmieniają pozycję doskonałym rozwiązaniem są modele z pianką memory, która pod wpływem nacisku i temperatury ciała dopasowuje się do naturalnych krzywizn.

Jaka twardość materaca będzie najlepsza?

Twardość materaca symbolizowana jest literą “H” oraz cyfrą od 1 do 4. W ten sposób możemy wyróżnić:

  • H1 – to miękkie materace, które idealnie sprawdzą się w przypadku dzieci oraz osób ważących do 60 kg,
  • H2 – to średniej twardości materace stanowiące doskonały wybór dla osób o wadze od 50 do 80 kg,
  • H3 – to średnio-twarde materace, które są najlepszą propozycją dla osób ważących od 80 do 100 kg,
  • H4 – to najtwardsze materace przeznaczone dla osób o wadze powyżej 100 kg.

W przypadku, gdy znajdziemy się na granicy dwóch twardości materaca warto zawsze przetestować na żywo, który z nich będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu, gdyż każdy z nas ma indywidualne preferencje. Dodatkowo wybór materaca powinien być uzależniony nie tylko od masy ciała, ale także od kondycji zdrowotnej, co dotyczy kręgosłupa oraz ewentualnych problemów ze snem czy krążeniem krwi. W takich chwilach warto skonsultować zakup ze specjalistą, który doradzi, jaka twardość materaca sprawdzi się najlepiej.

Konsekwencje złego doboru materaca

Nieprawidłowy dobór materaca, w tym jego wielkość czy twardość, mogą wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przede wszystkim mogą zaburzać sen, który ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i kondycję psychiczną, a także poranne samopoczucie. Notoryczne niewysypianie wiąże się z ciągłym rozdrażnieniem, a także może przyczyniać się do wielu schorzeń i chorób. Dodatkowo źle dobrany materac może być przyczyną problemów z kręgosłupem. Właśnie z tego względu tak istotne jest zwracanie uwagi na każdy szczegół.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania
Produkt dodany do listy życzeń