Sen zajmuje 1/3 naszego życia a niektórym znacznie mniej co nie jest dobrą informacją. Doceniamy go jednak zazwyczaj dopiero wtedy, gdy budzimy się po raz kolejny niewyspani, z bólem kręgosłupa i możemy tylko pomarzyć o „słodkich snach”. Mało kto też wie, że zupełnie inaczej śpimy latem, a inaczej zimą i że należymy do czołówki krajów, których mieszkańcy mają problemy z kręgosłupem.

Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że sen ma zasadniczy wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia – od prywatnych na zawodowych skończywszy. (Nie) wyspanie odbija się bowiem na naszym zdrowiu i codziennym funkcjonowaniu. Szukając przyczyn złego samopoczucia, zapominamy, że warunkiem sine qua non jest po prostu zdrowy sen. Od niego trzeba zacząć. Pytanie tylko: co zrobić, by w końcu się wyspać? Co zrobić, by w końcu pozbyć się bólu kręgosłupa?

Zdrowy sen
materac czy wersalka

Wersalki i sofy kontra materace

Szczęśliwie moda na spanie na wersalkach, narożnikach i sofach minęła. Dziś chcemy mieć wyodrębnioną sypialnią – strefę intymną – w której pojawi się łóżko z dopasowanym materacem. Bo to właśnie materac ma być gwarantem zdrowego, odprężającego snu, pozwalającego organizmowi odpocząć i nabrać sił przy jednoczesnej trosce o kręgosłup. Kiedyś podejmowana praca fizyczna ćwiczyła mięśnie kręgosłupa. Dziś dużo więcej siedzimy czy jeździmy, co sprawia, że mięśnie dużo mniej pracują. Jeśli to tego dołożymy jeszcze źle dobrany materac, może okazać się, że codzienne funkcjonowanie jest prawdziwą udręką.

bol-kregoslupa

„Jestem cały połamany”

Oczywiście materac nie jest cudownym lekarstwem na bóle kręgosłupa, ale znacznie poprawi krążenie krwi, powodując równomierny dostęp składników odżywczych do naszego ciała, rozluźni mięśnie, pozwoli zmienić złą pozycję snu na dobrą. Dolegliwości będą dużo mniej odczuwalne, a popularne stwierdzenie: „jestem połamany” nie stanie się obowiązkowym elementem każdego poranka. Warto więc zawalczyć o jakość snu, pamiętając o kilku podstawowych zasadach.

Abc wyboru dobrego materaca

ABC wyboru dobrego materaca

Po pierwsze pamiętajmy, że testowanie materaca w sklepie, czyli położenie się na wybrany model nie jest żadnym gwarantem dobrego wyboru. Ta tzw. pozycja relaksacyjna nie ma nic wspólnego z pozycją spania kiedy mięśnie wiotczeją, a ciało przyjmuje układ właściwy dla snu. Po drugie, że przy doborze materaca trzeba znać wagę ciała, określić, czy będą na nim spały dwie osoby czy jedna. Warto też wiedzieć, czy potencjalny właściciel materaca częściej śpi na boku czy na plecach oraz czy zmaga się z problemami z kręgosłupem. Po trzecie, elementem, który potwierdza jakość materaca są otrzymane certyfikaty i nagrody dla danego produktu. Dlatego warto sprawdzić czy wybrany model je posiada. Pamiętajmy też, że inaczej będziemy odczuwali twardość tego samego materaca gdy położymy się np. rano, po południu, zmęczeni po pracy, czy choćby w upale. Ponadto jeśli dotychczas spaliśmy na twardym modelu, każdy inny będzie wydawał nam się, ze względu na przyzwyczajenia, zbyt miękki. Nie zrażajmy się gdy pierwsze noce (od 3 do 14 dni) na nowym materacu okażą się mało komfortowe. Będzie to wynikało z odpowiedniego prostowania się kręgosłupa.

Sen w lecie i zimie

Sen w lecie, sen w zimie.

Jeśli zimą twardość materaca będzie nam odpowiadać, to może się okazać, że w okresie letnim, stwierdzimy, że jest on za miękki. Dlaczego tak się dzieje? Bo sen letni jest zupełnie inny niż zimowy. Latem, zwłaszcza gdy jest bardzo ciepło, podczas snu wykonujemy więcej zmian układu ciała. Zimą odwrotnie – śpimy dłużej w jednej pozycji. Dlatego materac elastyczny latem może okazać się za miękki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu o przynajmniej dwóch, a nawet 4 stopniach twardości: bardziej miękki na zimę i twardszy na lato – np. materac ortopedyczny Alvare EUFORIA PRO + Ochr memory. Jest to najbardziej zaawansowany materac rehabilitacyjny, 7-strefowy z komfortową nakładką termoelastyczną, zapewniającą aż 4 różne twardości materaca. Należy on do grupy materacy kieszeniowych, czyli idealnych dla osób z różną waga ciała – sprężyny umieszczone w kieszeniach dopasowują się bowiem do ciężaru osoby śpiącej. Twardość takiego materaca najlepiej jest zmieniać co 3 miesiące. Przez taką zmienność mniej go zużyjemy, a różny poziom twardości powodować będzie nowe, korzystne dla kręgosłupa ułożenie (kręgosłup przyzwyczaja się do przyjmowania pewnych pozycji podczas snu, przez co jest notorycznie obciążany). Marka Alvare, www.alvare.pl ma w swojej ofercie też wiele innych materacy, m.in. piankowe, lateksowe, kokosowe. Dobrym sposobem jest określenie potrzeb, aby potem sprawnie szukać materacy w określonym rodzaju.

Czy powinniśmy spać także w dzień?

Każda dawka zdrowego snu zmniejsza ryzyko zachorowania na różne choroby cywilizacyjne, także ta w dzień. Według naukowców naukowcy, nawet krótki sen w trakcie dnia świetnie regeneruje organizm i dodaje ciału dodatkowej energii. Doskonale wiedzą o tym sportowcy i kierowcy spędzający długie godziny za kierownicą. Jednakże, nie możemy pozwolić sobie na długi sen w ciągu dnia. Dżemka wg badań powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. Jest to najefektywniejszy czas na regeneracje organizmu. Jeżeli chcemy uciąć sobię drzemkę powyzej 20 minut możemy obudzić się bardziej zmęczeni niż przed drzemką. Paradoksalnie tutaj ma mniejsze znaczenie na czym śpimy tak jak w przypadku snu w nocy, gdzie niebagatelne znaczenie ma odpowiednio dobrany materac.

Najlepszy materac w swojej klasie

Materac ortopedyczno - rehabilitacyjny. Zbudowany na bazie 7 strefowych sprężyn kieszeniowych z komfortową nakładką termoelastyczną, zapewniającą aż 4x różne twardości materaca. Najbardziej zaawansowany materac termoelastyczny do spania w naszej ofercie.

  • Nie ważne czy Ty ważysz 50 kilo a Twój mąż 100 kilo lub więcej!
  • Nie ważne jaką twardość preferujesz!
  • Nie ważne czy śpisz na boku, na plecach czy na brzuchu!
  • Nie ważne, że w lecie potrzebujesz twardszego materaca a w zimie miększego

Dzięki 4x twardościom H2, H2+, H3- i H3, ten materac jest najlepszym wyborem dla Ciebie w każdej sytuacji

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Produkt dodany do porównania
Produkt dodany do listy życzeń